Pora nocna

Praca w porze nocnej po zmianach w 2022 roku

Źródło: Unsplash.

Praca w porze nocnej dla kierowców wykonujących przewozy mieszane, tzn. prowadzą pojazd oraz dokonują czynności załadunkowych i rozładunkowych dotychczas była prawdziwą zmorą. Zapewne niejeden z Was dostał nawet mandat za przekroczony czas pracy w porze nocnej. Można jednak go uniknąć pamiętając o pewnych zasadach.

Pora nocna – co to jest?

Przyjrzyjmy się czym jest pora nocna. Zgodnie z art. 2 ust 6a ustawy o czasie pracy kierowców jest to okres obejmujący 4 godziny między godziną 00:00
a 07:00 rano. Zazwyczaj przyjmuje się, że pora nocna trwa od godziny 00:00 do 04:00. Kierowca wykonujący jakiekolwiek czynności służbowe w porze nocnej ma ograniczony dobowy wymiar czasu pracy do 10 godzin.

Od 02.02.2022 r. sytuacja kierowców poprawiła się względem poprzednich regulacji. Aktualnie zgodnie z art. 21 uoczpk czas pracy kierowcy, jeśli wykonuje pracę w porze nocnej nie może przekroczyć 10 godzin i wraca do normalnego wymiaru po odebraniu odpoczynku dziennego lub tygodniowego.

Jak zmiany wpłynęły na branżę transportową?

Czas pracy w dalszym ciągu ogranicza się do 10 godzin, jednak zasady, na jakich wymiar czasu pracy wraca do normy zmieniono na bardziej zrozumiałe dla wszystkich w branży transportowej. Zdecydowanie ułatwia pracę kierowcom – nie przeliczają już swojego czasu pracy i nie zastanawiają się, czy mogą przepracować w dobie jeszcze parę minut, czy muszą jednak odczekać pełną dobę, żeby rozpocząć następny dzień pracy. Dzięki temu czas pracy kierowców jest wykorzystywany efektywnie.

Przykładowe wykorzystanie przepisów

Źródło: Opracowanie własne.

Sytuacja na powyższym wykresie jest mocno uproszczona. Przedstawia sytuację przy aktualnym stanie prawnym, dlatego na pierwszy rzut oka przypadek ten wygląda niegroźnie. Przypadek pierwszy zawiera przekroczenie czasu pracy w porze nocnej o 1:30 h. Być może zastanawiacie się, dlaczego tyle, a nie 2:15 h. Dlatego, że przerwa nie wlicza się do czasu pracy. Liczą się tylko zdarzenia jazdy i innej pracy. Pamiętajcie, żeby zliczać czas tylko tych dwóch zdarzeń. Dyżur nie wpłynie na przekroczenie czasu pracy w porze nocnej. Drugi wykres przedstawia sytuację, kiedy kierowca zachowuje 10 godzinny wymiar pracy po naruszeniu pory nocnej.

Jak postępować, by nie naruszyć przepisów

Wiemy, że bardzo łatwo jest przekroczyć czas pracy w porze nocnej. Podczas intensywnej pracy, jaką jest profesja kierowcy zawodowego łatwo o przedłużenie pracy o kilka minut. Jeszcze łatwiej przekroczyć ten czas, kiedy potrzebujecie dosłownie kilku minut na dojazd do parkingu, żeby przynajmniej odebrać odpoczynek dzienny w kabinie pojazdu. Naszą rada w tym przypadku: bacznie obserwujcie swój czas pracy, kiedy wiecie, że jedziecie na II zmianę.